PARANS Güneş ışığı ile aydınlatma sistemi

 

Parans SP3 Solar Alıcı

Parans SP3 Solar Alıcı

 Parans Solar Aydınlatma E-Katalog için Tıklayınız

PARANS Solar Aydınlatma Sistemleri

Aydınlatma, bütün güzel ortamların belirginleştirilmesi ve farklılaştırılmasının en önemli faktörüdür. Güneş ise kullanabildiğimiz en sağlıklı ve en iyi ışık kaynağıdır ama bu ışığın ulaşamadığı yerlerde elektrikli lambalar kullanmak mecburiyetinde kalırız.

Güneşin bu değerli ürünü olan ışığını toplayıp iç mekanlara ulaştırmak için PARANS güneş ışığı sistemleri geliştirilmiştir.

PARANS bu konuda bir ilki gerçekleştirerek tümüyle iyi bir aydınlatma çözümü sunmaktadır. Yeni nesil L2 Hibrit armatürleri sağlıklı güneş ışığını gün boyunca iletir, sonrasında ise verimli LED ışığı kullanarak ortamı sürekli aydınlık tutabilir.

PARANS aydınlatma sistemleri güneş ışığını toplayarak konsantre biçimde iç mekanlara iletir. Alıcılar güneşin hareketini gün boyunca izleyerek, güneş batana kadar ışığından tam olarak yararlanmamızı sağlar.

 

Bu bir değişimdir…

parans-logo

Parans Solar Aydınlatma Sistemi Nedir?
Parans Solar Aydınlatma Sistemi, alıcı, kablo ve armatür elemanlarından oluşan ve güneş ışığının doğal halini bozmadan kapalı alanlarda kullanmanızı sağlayan bir sistemdir.

 

Parans SP3 Solar Alıcı

Parans SP3 Solar Alıcı

 

Parans Solar Alıcı Nedir?

Parans Solar Alıcı, sistemin ilk ve en önemli elemanıdır. Yapıların çatısına yada dış cephesine monte edilerek, gün boyu güneşi takip eder ve güneş ışığını yakalayarak fiber optik kablolar ile aktarımını sağlar.

 

Parans Fiber Optik Kablo

Parans Fiber Optik Kablo

 

Kaç Adet Kablo Kullanabilirim?

Her alıcı maksimum 6 kabloya kadar ışık aktarımı yapabilir. Ancak sistemde, kablo adetinden daha önemlisi, kablo uzunluğudur.

 

Kaç Metre Kablo Kullanabilirim?

5, 10, 15 ve 20 metrelik kablo seçenekleri mevcuttur.

 

Kabloların Boyutları Nelerdir?

Kablolar 7mm çapında, oldukça ince bir yapıya sahiptir. Bu sayede alıcıdan çıkan maksimum sayıdaki 6 adet kabloyu, 50mm civarı bir boşluktan rahatça geçirmek mümkündür. Kabloların ilk 3 metresi dışarıdan gelebilecek etkilere karşı koruyucu bir kaplamaya sahiptir.

 

Parans Solar Aydınlatma Sistemini Nerelerde Kullanabilirim?

Sistemi inşa halindeki yada şu an kullanımda olan her türlü yapıda kullanabilirsiniz. Kullanım için önemli olan 2 nokta ise şunlardır;

1. Parans Solar Alıcının monte edileceği yer, güneş ışığını görmek zorundadır.

2. Işığın aktarımını yapacak özel fiber optik kablonun uzunluğu 20 metreyi aşmamalıdır.

 

Kaç Tane Parans Sistemine İhtiyacım Var?

Bu sorunun cevabı, sistemin nerede, hangi aydınlatma amaçları için kullanılacağına bağlıdır. Ancak bir Parans Sistemi yaklaşık 30-40 m² bir alanı yeterli doğal güneş ışığı ile aydınlatabilir. Daha kesin bir cevap için bizimle iletişime geçebilir ve projenizi daha net ölçümlerle beraber hazırlayabiliriz.

 

Projenin büyüklüğüne göre SP3 alıcı sayısı değişiklik göstermektedir.

Projenin büyüklüğüne göre SP3 alıcı sayısı değişiklik göstermektedir.

 

Yapının İçerisine Aktarılan Güneş Işığının Zararları Var Mı?

Bilindiği gibi güneş ışığı sağlığa ve tekstil ürünlerine zararlı, Ultraviole ve Kızılötesi ışınlara sahiptir. Ancak Parans Solar Aydınlatma Sistemi bu zararlı ışınları filtre ederek hem sağlığınızı, hem de ürünlerinizi korumuş olur.

 

Güneş Işığını Depolamak Mümkün Mü?

Ne yazık ki hayır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar dışında şu an güneş ışığını depolamak ve daha sonrasında ihtiyaç anında kullanmak mümkün değildir.

 

Parans Solar Aydınlatma Sistemi Nasıl Bir Bakıma İhtiyaç Duyar?

Sağlıklı bir kurulum sonrası, sistemde sadece Parans Solar Alıcı’nın üzerindeki cam bölümü yılda 1-3 kez temizlemek yeterlidir. Ancak tabi ki sistemin kurulduğu bölge şartlarına göre bu sayı farklılık gösterebilir.

 

Geceleri ve Havanın Bulutlu Olduğu Zamalarda Sistemin Durumu Nedir?

Parans Solar Aydınlatma Sistemi ışık kaynağı olarak güneşi kullanır. Bu sebeple geceleri sistemi doğal güneş ışığı ile kullanmak mümkün değildir. Parans Solar Alıcı 360° hareket kabiliyetine sahip olduğu için, bulutlu havalarda güneş ışığı kaybını minimum seviyeye indirir. Eğer yeterli güneş ışığı yoksa yada sistem gece kullanılmak isteniyorsa, Parans L2 Hibrit Armatürleri tercih edilerek, LED teknolojisi, güneş ışığı ile aydınlatmaya ek olarak kullanılabilinir.

 

Parans Solar Aydınlatma Sistemi Kaç Saat Güneş Işığı Yakalayabilir?

Sistem, alıcılar 360° hareket edebildikleri için, uygun hava koşulları ve uygun kurulum pozisyonları ile birlikte güneşin olduğu her an, güneş ışığını yakalama yeteneğine sahiptir.

 

Aydınlatma Sağlanırken Ortamda Sıcaklık Artışı Meydana Geliyor Mu?

Parans Aydınlatma Sistemi’nin en büyük avantajlarından biri de, güneşten gelen kızılötesi radyasyonu bloke ederek, diğer geleneksel solar aydınlatma sistemlerinin aksine, ortamın doğal sıcaklığını korumasıdır.

 

Paran Solar Aydınlatmanın Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

Bu sistem ile direkt ve dolaylı olarak ekonomik avantajlar elde etmeniz mümkündür. Gün içerisinde aydınlatma giderlerinizi Parans Solar Aydınlatma kullanarak daha düşük seviyelere çekebilirsiniz. Bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan güneş ışığı altında çalışanların %16 daha üretken olması, eğitim alanında %20 daha hızlı test çözümleri, vücut ve beynin daha zinde hissetmesi gibi avantajlar ile de daha verimli çalışma ortamları yaratabilirsiniz.

 

Enerji Tasarrufum Ne Kadar Olacak?

Tasarruf hesabı sistemin konumu, büyüklüğü ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Ancak açık bir gökyüzündeki güneş ile sistemin verimliliği 500 lumen/Watt’tır. Bu da yapay aydınlatma kaynaklarına göre oldukça yüksek bir verimdir ki, bu verim aynı zamanda dünyamızdaki en kaliteli ışık kaynağı olan güneş ışığı ile elde edilmektedir.